18:52, 14 Octombrie 2018
, PRO TV

Cu muzica de fanfara si mult fast, democratii au dat start constructiei Arenei Chisinau. Impreuna cu cativa ministri, presedintele parlamentului a turnat primul ciment in fundatia constructiei. Cum va arata - VIDEO


Cu muzica de fanfara si mult fast, democratii au dat astazi start lucrarilor de constructie ai Arenei Chisinau. Impreuna cu cativa ministri, presedintele parlamentului a turnat primul ciment in fundatia constructiei. Proiectul lansat si promovat de liderul PD, Vlad Plahotniuc, dar si de finul sau, Andrian Candu ar urma sa fie finalizat peste un an.


 
Impreuna cu directorul companiei, care urmeaza sa construiasca arena, dar si cu ministrii Monica Babuc si Chiril Gaburici, presedintele parlamentului Andrian Candu a dat start lucrarilor de constructie. Pe scena amenajata langa teren a fost adus un buton, care odata apasat a dat drumul la primul cancioc de ciment in temelia constructiei.

 

Tot acolo a fost adus si un ceas, care urmeaza sa cronometreze timpul ramas pana la finalizarea lucrarilor. Ceremonia a inceput cu muzica fanfarei prezidentiale.

 

Cei prezenti la eveniment au fost delectati cu bucate alese, sampanie si vin. In timpul discursului sau, Candu nu a ezitat sa laude proiectul initiat de partidul din care face parte. 

 

Adrian CANDU, PRESEDINTELE PARLAMENTULUI: "Deoarece este Arena Chisinau este legat de numele orasului nostru. Care astazi pe 14 octombrie sarbatoreste ziua sa prin hramul orasului, este un simbol pentru oras."

 

 Directorul companiei turce care va construi Arena Chisinau, spune ca de mai bine de 20 de ani colaboreaza cu tara noastra si ca are implementate la noi mai multe proiecte. S-a laudat ca a reusit sa construiasca o arena similara in doar 11 luni in capitala Senegalului. 

 


Selim BORA, PRESEDINTELE SUMMA: "Este o tara extraordinara Republica Moldova si merita o multime de alte proiecte de aceeasi anvergura de aceeasi complexitate."

 

Ministrul economiei, Chiril Gaburici crede ca arena va avea un impact economic asupra tarii noastre. 

 

Chiril GABURICI, MINISTRUL ECONOMIEI: "Am participat activ impreuna cu echipa noastra la punerea fundamentului normativ a acestui proiect. Ma bucur ca ne aflam la punerea fundamentului propiu zisa."

 

Pentru constructia Arenei Chisinau din bugetul de stat urmeaza sa fie alocate 100 de milioane de lei. Studiul de fezabilitate realizat la comanda autoritatilor mentiona ca ridicarea edificiului va costa in total 43 de milioane de euro. Acelasi studiu indica si faptul ca investitorul isi va recupera banii in minimum 10 ani. Arena Chisinau este ideea democratilor si urmeaza sa fie ridicata la Stauceni.

 

Potrivit lui Andrian Candu, cladirea arenei va ocupa o suprafata de cel mult 15 ha, chiar daca, in acte, terenul alocat este de 5 ori mai mare. Complexul va fi construit de o companie din Turcia, aceasta fiind singura care a aplicat la concurs. 

Alte ştiri despre: